Domů / Doporučujeme / Výtok v těhotenství

Výtok v těhotenství

Pokud se objeví výtok v těhotenství, tak mezi jeho nejčastější příčiny se řadí hormonální nerovnováha, která se objevuje na začátku i na konci těhotenského období. Tyto zdravotní obtíže také mohou mít souvislost s překrvenou děložní sliznicí. Většinou nebývá silný, je bez barvy a nedoprovází jej pálení pochvy a pocity svědění.

Výtok během těhotenství však mohou způsobovat také bakterie nebo viry. V tomto případě je potřebná léčba určená lékařem.

Nebezpečné infekce během těhotenství

Výtok bývá velmi často varovným signálem výskytu infekce. Mezi nejčastější potíže patří kvasinky. Vzhledem k tomu, že během těhotenství prochází ženské tělo celou řadou významných změn, objevuje se i zvýšená hladina cukru v krvi. Kvasinky cukr milují a proto se rychleji množí. Nejčastějším druhem je kvasinka Candida albicans a způsobuje výtok bělavé až nažloutlé barvy, svědění a pálení v intimní oblasti a někdy i zarudnutí a otok sliznice. Tyto obtíže nemusejí být nutně nebezpečné, ale jsou velmi nepříjemné a proto je potřeba problém řešit s ošetřujícím lékařem.

Mezi další příčiny pak patří infekce bakteriální , které mohou způsobovat dokonce i předčasný porod nebo komplikace poporodní.

Prevence

Vzhledem k tomu, že vaginální infekce či mykóza v těhotenství jsou zdravotní komplikace velmi nebezpečné, pokud to lze, je třeba jim předcházet.

Co je potřeba mít tedy na paměti? Co se intimní hygieny týká, není vhodné koupání, raději dejte přednost sprchování. Pro intimní hygienu používejte pouze přípravky k tomu určené. Široký výběr produktů nabízí značka Gynella. Není vhodná ani návštěva veřejných bazénů. Pro spodní prádlo volte bavlnu. Nejen spodní prádlo, ale i další druhy oblečení, především pak kalhoty, by měly být volnější. Z jídelníčku vyřaďte potraviny s vysokým obsahem rafinovaných cukrů.