Domů / Doporučujeme / Leptací páska a sklo aneb vytvořte originální dárek

Leptací páska a sklo aneb vytvořte originální dárek

Pokud se vám líbí ornamenty, které vzniknou díky gravírování na sklo, máme pro vás skvělý tip. Doma si totiž můžete sami vytvořit krásný dárek.

Gravírování na sklo dokáže vytvořit krásné ornamenty. Z klasické sklenice tak vznikne doslova umělecké dílo. Věděli jste ale, že si krásnou sklenici můžete vyrobit i sami doma? V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Domácí gravírování do skla

Gravírování do skla je velice účinné, ale také velice nákladné. Pokud chcete vylepšit jen jednu nebo dvě sklenice, zřejmě se vám to vůbec nevyplatí. Naštěstí existuje metoda, které se říká leptání. Leptáním můžete dekorovat prakticky jakékoliv sklo – od misek, lahví až po hrníčky. Abyste si vytvořili originální výrobek, budete k tomu potřebovat:

  • leptací pastu,
  • samolepící šablonu,
  • papírovou pásku,
  • plochu štětec.

Příprava na práci

Nejdůležitější součástí celého výrobku je samolepící šablona. Právě ta ponese ornament, který budete následně na sklenici nanášet. V obchodech seženete buďto předem připravené ornamenty, nebo čisté fólie. Pokud si troufnete, můžete na ně vyřezat vlastní motiv. Není to tak těžké, jak si myslíte. Stačí si vytisknout předlohu z internetu a podle ní začít vyřezávat.

Jak poleptat sklo?

Jakmile máte fólii a vzor připravený, je čas nanést jej na sklenici. Leptací pasta je chemická substance, proto si dejte pozor. Použijte rukavice a vyskládejte pracovní místo novinami. Sklo nezapomeňte umýt. Po usušení nalepte na sklo vybraný motiv a oblepte papírovou páskou.

Oblepovat samozřejmě nemusíte, ale je to lepší. Pasta se totiž díky pásce nedostane na místa, kam nechcete. Leptací pastu nechte působit podle návodu a průběžně kontrolujte, jestli se na pásce nevytvořily bubliny. Pokud ano, jemně je vytlačte. Jakmile bude pasta zaschlá, smyjte nadbytečnou vrstvu pod tekoucí vodou, případně ji setřete špachtlí. A máte hotovo! Potrvá vám to sice delší dobu než ve výrobě při gravírování laserem, ale vyrobíte tak krásný produkt s vlastním motivem.