Domů / Jak vybrat dárek / Jakým dárkem potěšíte předškoláka?

Jakým dárkem potěšíte předškoláka?

Vybírání toho správného dárku pro dítě se může zdát jako těžký úkol a to obzvláště pro předškoláka, který k našim dárkům začíná být kritičtější. Zatímco malému batoleti, které nemá z dárků rozum, udělá radost i trhání vánočního papíru, u dětí předškolního věku začíná být výběr dárků skutečně složitější i z toho důvodu, že po něčem vehementně touží. Úsměv na tváři mu totiž nemusí udělat ani hračka, kterou by dříve bral „všemi deseti“. Věk dítěte je u dárků potřeba rozlišovat, zatímco teenager vám bude neskonale vděčný za každé nové tričko, u předškoláků už s takovým dárkem pochodit nemusíte.

Do jisté míry lze reakci z dárků ovlivnit i výchovou

Dnešním dětem chybí jakási vděčnost a chtějí jen to, co si napsali na seznam pro Ježíška. Nabádejte své dítko, aby napsalo dopis Ježíškovi včas, abyste včas mohli reagovat na jeho přání. Pokud je na seznamu dárek mimo vaše finanční možnosti, děti by měly chápat, že Ježíšek není všemohoucí a nemůže všem nadělit všechno, co si přejí. Pokud je na seznamu nějaký dárek, který je přes váš rozpočet, raději se smiřte s tím, že dítěti řeknete, že ho Ježíšek prostě nemohl nikde sehnat a nebyl na skladu. Rozhodně ve starším předškolním věku nepomohou jeho laciné náhražky, protože dítě pozná, že dostalo něco jiného, než chtělo. Raději na tento dárek ušetřete příští rok. Děti by se neměly rozmazlovat za každou cenu. Potěšit ho můžete i jinak, než jen nejdražším modelem auta nebo panenky.

Co tedy koupit?

Malé holčičky mají rády vaření, určitě nic nezkazíte kuchyňkou, ať už kvalitnější dřevěnou, tak levnější plastovou, ale pozor na jedovaté plasty. Když dítě nemá konkrétní představu o podobě, je to jednodušší.

Chlapci zase touží neustále něco kutit, takže jim rozhodně přijde vhod kufr s nářadím nebo rovnou stůl do dílny, který poskládá šikovný tatínek za pár minut. Dalším tipem na dárek pro holčičku je např. česací hlava. Rozhodně vám ušetří vaše vlasy. Děti totiž hrozně tahají, protože ještě nemají cit v ruce. Pro kluky se nabízí nejrůznější stavebnice a hry, kde hrají hlavní roli zvířata, roboti nebo různá povolání, např. policisté, hasiči a záchranka. Nepohrdnou samozřejmě ani pořádnou autodráhou nebo atrapou vlakového nádraží. Zcela univerzálním dárkem je stavebnice, nejlépe lego, jen málokteré dítě by po něm netoužilo.

Společným dárkem pro sourozence může být i tablet, ale jasně si stanovte částku, kterou chcete investovat, některé mohou být nákladné. Ideální volbou jsou přímo dětské tablety. Pokud máte v rodině předškoláka, který jde další rok do školy, věřte tomu, že s aktovkou na Vánoce mu mnoho štěstí neuděláte, protože mu bude dlouhou dobu ležet ve skříni. Co třeba tabule s křídou, kde si může malovat a nenásilně se tak učit? To je rozhodně lepší varianta.

A jelikož si děti v předškolním věku moc rády ještě hrají, potřebují k tomu dostatek podnětů. Radost udělá i nová patrová postel nebo dětský koutek se skluzavkou, míče a jiné předměty, které jsou spojeny s pohybem (dětské kolo s přídavnými kolečky, koloběžka, trampolína, houpačka). Důležité je však myslet i na to, aby hračky dětem rozvíjely poznávací procesy, takže rovněž puzzle by se mohlo líbit. A ještě jedna podstatná věc, kupujte hračky s certifikátem, jedině tak zaručíte dětem bezpečí.